Ve středu 27. ledna 2021 se konalo historicky první utkání týmů středních škol “AI TURNAJ“. Jednotlivé týmy soutěžily ve vývoji technologií umělé inteligence (AI). Turnaj navazoval na řadu projektových dní AI Discovery, do kterých se zapojilo přes 450 studentů středních škol z celé České Republiky.
V lednovém AI turnaji se utkaly školy:
Jak turnaj probíhá?
Během čtyř hodin musí týmy pochopit problém zákazníka a na základě techniky procesu Design thinking navrhnout, naprogramovat a prezentovat svůj prototyp řešení skutečného problému. Design thinking proces využívají firmy po celém světě a jedná se o způsob vývoje. Skládá se z pěti fází: Empathize, Define, Ideate, Prototype a Test. Žáci si tedy projdou v týmu opravdovým procesem, který využívají přední špičky v oboru.
Partneři spolupracovali na zadání reálných praktických úkolů pro studenty. Týmy měly možnost otestovat své schopnosti přímo u firem. Každá škola měla za úkol vytvořit svůj vlastní konkrétní projekt, který následně partneři hodnotili, jako investoři.
Během projektu byla řešena zadání:
Program turnaje studenty prověřil na mnoha úrovních. Dovednosti, které dovedly týmy k úspěchu, jsou především schopnost efektivní komunikace v náročném online prostředí, který je v současné době realitou pro všechny firmy. Jelikož čas je neúprosným soupeřem, museli se studenti poprat s omezeným časovým limitem a správně si rozvrhnout práci mezi všechny členy týmu. Týmový duch, ochota a smysl pro humor provázely celý turnaj. Závěrečná prezentace vyžadovala dávku odvahy a schopnosti prodat myšlenku a nadchnout ostatní. Správná prezentace se neobešla také bez praktické ukázky fungujícího prototypu, ve kterém všechny týmy využily základní znalosti rozpoznání obrazu, tvorby chatbotů, ale také nově získané informace o predikci s využitím Bayesova klasifikátoru.
Týmy uchopily všechny úkoly velice kvalitně. Vítěz turnaje však může být jenom jeden. V finálním kole investic zvítězila škola Gymnázium Arabská s návrhem využití AI technologie snímání nevhodného chování v online kroužcích. Gratulujeme!
A co na AI turnaj říkají účastníci?
,,Jsem rád za možnost zapojení firem do programu, je super, že jsme si mohli vyzkoušet něco, co má fakt smysl.”
Petr, student
,,Práce se studenty byla skvělá, ptali se, zapojovali, byli rychlí a to co předvedli na závěr, by se dalo skutečně použít.”
Jiří Dobrý, Manažer vývoje software AIMTEC
AI turnajem však cesta talentovaných studentů nekončí. V rámci programu AI lab, kterou organizujeme ve spolupráci s partnery, budou studenti na základě zpětné vazby pozváni k pokračování na vývoji vlastních technologií umělé inteligence. Studenti mohou mimoškolní aktivitu využívat pro svůj osobní a kariérní rozvoj, někteří se chystají jej zapojit do svých školních prací.
Chtěli bychom čím dál více otevírat možnosti studentům pro rozvoj v oblasti technologií i businessu, aktuálně připravujeme talentový program, ve kterém se studenti budou moci rozvíjet v oblastech, které využijí pro zvýšení vlastní kvality a atraktivity pro budoucí kariéru.
,,Studenti mě nikdy nepřestanou překvapovat, opět přišli s neskutečnými nápady a dokázali, že jsou schopnější než si o nich veřejnost myslí. A právě proto pracujeme na tom, aby se Plzeň otevřela světu i novým technologiím. Chceme, aby si děti tvořily budoucí svět.”
Pavel, organizátor projektu, nvias.org
Rozhodně budeme pokračovat v organizování AI Discovery i turnajů. Pokud má Vaše firma či škola zájem se zapojit, budeme velice rádi, když nás budete kontaktovat.
Projekty Municipality 16+ a zapojení Nvias V dnešní společnosti má každý hlas svoji váhu, ale u mladých lidí to někdy není tak …
Plzeň? Podnikání? Technologie? Gen Z friendly! Ponořme se do konceptu podpory podnikavých lidí a rozvoji mladistvých. V Plzni existuje pár míst, kde …
Nová marketingová strategie a vizuální prezentace – spolupráce nvias a Uhumdrum Naše organizace nvias ve spolupráci s kreativní agenturou Uhumdrum úspěšně dokončila projekt Marketingová …
Rok nvias s řízením projektů ve Freelo O nvias nvias z. s. je nezisková organizace zaměřující se na inovaci ve vzdělávání. Pomocí …