nvias.org

LASAR - Studentské projekty Space4Talents

Přinášíme informace o prvním studentském projektu, který byl vyvíjen a prezentován v rámci Space4Talents. V rámci Space4Talents zvítězil tým LASAR v hlavní kategorii Inovace a technologie  S hrdostí Vám představujeme tým LASAR ve složení:

  1. Simon Klinga – Gymnázium Brno-Bystrc
  2. Anna Krebsová –  Gymnázium Plzeň, Mikulášské náměstí 23
  3. Viktor Adámek –  Gymnázium Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka 106
  4. Boris Brovkin – Gymnázium Brno-Bystrc
  5. Richard Nikel –  Gymnázium Blansko

LASAR je systém pro obnovu nefunkčních satelitů pomocí precizního laseru na robotické ruce namontované na teleskopu pro zaměřování. Laser vyvolá přetížení solárního panelu, vybití baterie a následný restart, umožňující poslat softwarový update. Systém může být statický nebo mobilní, příp. na vzdušném balónu aby nedošlo k zasažení letadel. Řešení šetří náklady a minimalizuje environmentální dopad ve srovnání s vypouštěním nových satelitů.

Pro více informací provozuje projekt LASAR vlastní web.

K čemu LASAR je a jak to funguje

Od týmu LASAR jsme rovněž dostali skvělý pitch:
 
Na oběžné dráze Země se nachází velké množství nefunkčních satelitů, což představuje značnou výzvu, přičemž ztráta komunikace s pozemskou stanicí bývá jedním z nejčastějších důvodem jejich softwarových poruch. Z českých satelitů jsou aktuálně postiženy dva (Planetum 1 a BDSat 1). Naše inovativní řešení spočívá v nasazení výkonného a přesného laseru namontovaného na robotické ruce se zaměřovacím systémem. Tento laser je využíván k zaměření paprsku na solární panel satelitu, s cílem vyvolat přetížení, které spouští přepěťovou ochranu. Solární panel se následně vypne. Po uplynutí času, závislého na kapacitě a stáří baterie satelitu, dojde k vybití baterie. Po deaktivaci laseru se solární panel opět začne normálně nabíjet, znovu se aktivuje a zahájí proces dobíjení baterie. Podobně jako při nabíjení elektronických zařízení je restartování systému nevyhnutelné po úplném vybití baterie. Po restartu bude možné poslat do satelitu softwarový update, který dá postiženému satelitů nový život.
 
Náš systém bude namontován na velký teleskop k sledování satelitů. Ruka poté zaměří cíl. Příloha k teleskopu musí být silná, ale dočasná, umožňujíc rychlé odstranění bez poškození. K ochraně teleskopu před poškrábáním použijeme systém rychlého uvolnění kombinovaný s pryží. Pokud zakoupíme vlastní teleskop, můžeme laser přizpůsobit k němu a trvale ho připevnit. To však omezuje pohyblivost celého zařízení. 

Space4Talents

Space4Talens Show byla závěrečnou přehlídkou studentských projektů, vytvořených v rámci dlouhodobé iniciativy nvias vyhledávat nadané a motivované studenty a pomoci jim realizovat jejich inovativní nápady. Akce proběhla v krásných, moderních prostorech multimediální místnosti CIIRC ČVUT. Měli jsme možnost si poslechnout přednášku Tomáše Rouska – pozemního a vesmírného architekta, zakladatele společnosti Xtend Design, který se podílel na mnoha světových projektech jako jsou například mise na Mars, modul pro lunární stanici, architektura pro olympijské hry v Riu de Janeiru a mistrovství FIFA v Kataru a nespočet dalších.  Po přednášce pana Rouska přišly na řadu studentské projekty a pohybovali jsme se nejen ve vesmírném prostředí, ale dočkali jsme se také zdravotnické aplikace nebo přenosné tiskárny.

Na studenty jsme moc hrdí. Už na střední škole dokázali vytvořit takto pokročilé projekty a nebáli se postavit se před publikum a hrdě a charismaticky své projekty představit. Studenti po prezentacích dostali feedback od poroty složené z odborníků z praxe (Ing. Tomáš Rousek, MSc., Ing. Pavel König, Ing. Aleš Smetana, Mgr. Ivana Pechová), kteří studentům poskytly zpětnou vazbu, aby své projekty mohli přivést k dokonalosti. Projekty byly také hodnoceny celkem ve 3 kategoriích:

  • Přínos pro udržitelný rozvoj
  • Inovativnost – z hlediska využitých technologií
  • Proveditelnost – byznys plán
Našim partnerům, školám, externistům a hlavně studentům moc děkujeme za spolupráci. Jsme moc rádi, že nám pomáháte rozvíjet talenty pro lepší budoucnost

Nejnovější články

Municipality 16+

Projekty Municipality 16+ a zapojení Nvias V dnešní společnosti má každý hlas svoji váhu, ale u mladých lidí to někdy není tak …

Plzeň? Podnikání? Technologie? Gen Z friendly! Ponořme se do konceptu podpory podnikavých lidí a rozvoji mladistvých. V Plzni existuje pár míst, kde …

Nová marketingová strategie a vizuální prezentace – spolupráce nvias a Uhumdrum Naše organizace nvias ve spolupráci s kreativní agenturou Uhumdrum úspěšně dokončila projekt Marketingová …

Rok nvias s řízením projektů ve Freelo O nvias nvias z. s. je nezisková organizace zaměřující se na inovaci ve vzdělávání. Pomocí …