Klimatické změny jsou jedním z největších výzev naší doby. Problémy spojené s globálním oteplováním a klimatickými změnami se stávají čím dál většími a významnějšími, což si žádá iniciativu na všech úrovních – od jednotlivců až po vlády a mezinárodní organizace.
V rámci Operačního programu Praha – pól růstu ČR vznikl společný projekt Social impact of Climate rules určený pro pedagogy a studenty základních a středních škol, podporující rozvoj kompetencí k udržitelnému rozvoji a rozšíření praktických schopností žáků v rámci hl. m. Prahy.
Na čtyřech spolupracujících školách začala nová sezóna jarních projektových dnů. Na projektové budou další aktivity a hlavním výstupem budou lokální projekty zaměřené právě na změnu klimatu.
Více informací a používané metodiky zde
Projektový den Climate Rules běží díky financování z evropského programu Erasmus+ i na mezinárodní úrovni. V rámci projektu EDUCRU zažijí studenti projektový den Climate Rules a následně mají za úkol vytvořit klimatický akční plán pro svou školu. Jednotlivé týmy studentů se pravidelně setkávaly střídavě v zúčastněných zemích – poslední setkání se konalo v Polsku. Studenti se následně utkají v soutěži Climate Contest. Celý projekt byl velkolepě zakončen dvoudenním virtuálním summitem. Zástupci všech pěti zemí se setkali v prostředí virtuální reality a vzájemně si prezentovali své projekty a cíle.
Více informací k projektům: Erasmus+ a EDUCRU
Páteří projektu je učení hrou, proto celá akce probíhá formou zážitku. Žáci jsou rozděleni do týmů a každý z týmů představuje fiktivní stát. Jednotlivé státy jsou sice smyšlené, ale jsou jim přiřazeny geologické, politické, enviromentální a sociální vlastnosti připomínající skutečný stav v jednotlivých státech a kontinentech naší planety. Například fiktivní stát Unitica je díky své rozloze, nerostnému bohatství, multikulturní společnosti, silné ekonomice a vyspělému průmyslu dominantním hráčem na politickém poli. Stát má neveselou historii plnou kolonizace a utlačování domorodého obyvatelstva. Zároveň zde narůstají problémy související se zákony ohledně vlastnění a používání střelných zbraní. Stát navzdory své vyspělé ekonomice čelí enviromentálním hrozbám, jelikož spotřebitelé jsou konzumně orientovaní a dochází k obrovskému plýtvání zdrojů. Žáci se stanou vládou a ministry této země, nápadně připomínající Spojené státy a dalších zemí připomínající světové velmoci.
Na své cestě za kolektivní za záchranou planety musí vlády čelit mnohým problémům. V cestě jim stojí enviromentální katastrofy, překážky v efektivní mezinárodní politice a spolupráci a interní problémy jednotlivých států. Každá země, stejně jako v reálném světě, disponuje silnými stránkami, ale má také mnoho slabin, se kterými je potřeba se vypořádat. Žáci se zapojí do praktického zkoumání a vývoje „zelených“ technologií, které mají přinést spásu. Hra je velice komplexní a prověří znalosti žáků sahající téměř ze všech školních předmětů. Nezbytné jsou znalosti zeměpisu, informatiky a ekologie, ale velký význam mají vědomosti z oblasti biologie a chemie.
Projekty Municipality 16+ a zapojení Nvias V dnešní společnosti má každý hlas svoji váhu, ale u mladých lidí to někdy není tak …
Nová marketingová strategie a vizuální prezentace – spolupráce nvias a Uhumdrum Naše organizace nvias ve spolupráci s kreativní agenturou Uhumdrum úspěšně dokončila projekt Marketingová …
Rok nvias s řízením projektů ve Freelo O nvias nvias z. s. je nezisková organizace zaměřující se na inovaci ve vzdělávání. Pomocí …
LASAR – Studentské projekty Space4Talents Přinášíme informace o prvním studentském projektu, který byl vyvíjen a prezentován v rámci Space4Talents. V rámci Space4Talents …